Kimmkatuse paigaldus

Kimmikatustel on ajalooliselt väga pikad traditsioonid Põhjamaades, Euroopas, laiemalt tuntakse neid ka Ameerikas üldnimetaja shindle nime all. 

Kimmikatusele langeb inimese valik tihtilugu just esteetilistel kaalutlustel. Puitkimmid sobivad ideaalselt Eesti ajalooliste hoonete ja rohkem traditsioonilise välimusega kodudega. Samas võib olla mitmekülgne kimmkatus ka huvitav ja omapärane disainielement uusehitiste puhul. Kimmid lüüakse elumaja katusele üksteisega kattuvalt vähemalt kolmes kihis. Kimme saab kasutada lisaks katusele ka seintel ja sisearhitektuuris, näiteks seinavoodrina saunaruumis. Puitkimmide hinnakiri varieerub sõltuvalt kimmide mõõtmetest ja kasutatud materjalist. 

Tehtud tööd

Kimmikatuse ehk kimmkatuse toormeks on tavaliselt enamlevinud ja vastupidavam kohalik puit, mis varieerub Eesti haavast, lehise ja seedrini Ameerikas. Põhjamaades on siiski levinuim tooraine kohalik mänd ja kuusk, mis meie oludes on tõestanud ennast vastupidavana.

Kaasaja kimmikatused kestavad orienteeruvalt 10 aastat katusekatte kihi kohta, see tähendab, et kolmekihilisele katusele võib ennustada elueaks vähemalt 30 aastat. Edasine kestvus sõltub pererahva hoolitsusest. 

Kimmkatuse valiku kasuks räägib palju eeliseid. Peamiselt on võimalik kimmkatus kokku võtta iseloomustavad sõnadega nagu looduslik, miljööväärtuslik, kauakestev, biolagunev, traditsiooniline, silmatorkav, kuid samas ka tagasihoidlik taastuv ressurss.

Kimmid on põhimõtteliselt kiilukujulised lauakesed, mis kas saetakse või lõhestatakse valitud puidust. Puitkatused OÜ valmistab mõõtudelt järgmisi kimme: laius 80 mm, alumine ots 14−15 mm, ülemine ots 2−3 mm; aga ka erimõõdus. Kimmidel on palju kasutusvõimalusi: nii katusel kui ka fassaadil, kus enamasti on materjal okaspuust, aga ka sisevoodrina saunaruumides, kus kasutatakse haava- või lepapuitu. Okaspuupuit saunaruumidesse ei sobi.

Kimmikatuse saab ehitada igale hoonele, mille katusekalle on vähemalt 26–30º. Madalama kaldega katustelt ei valgu vihmavesi kiiresti maha ja katuse eluiga on seetõttu lühem. Meie oleme ehitanud ka madalama kaldega katuseid näiteks juhul, kui need on põhikatusega ühenduses (tuulekoda, sissekäik), et säilitada hoone terviklikkus. Sellisel juhul tuleb ehitada lihtsalt korralik vettpidav aluskiht ja juhul, kui kate vajab kiiremini vahetamist, on seda lihtne eemaldada ja uut paigaldada, ilma et tuleks karta läbijookse.

Enamasti ehitatakse kimmikatused kolmekihilisena, kus pealmise rea kimm katab alati alumise rea kimmide vahelise prao ja pikkuselt vähemalt 2/3 alumisest reast. Kuna kimmid on pikkuses kiilukujulised, siis jääb alumine, paksem kolmandik järgneva rea alt välja ja kattele vastupidavuse lisamiseks on soovitatav seda osa kimmist kaitsta kas tõrvaõli või puhta puutõrvaga. Kimmikatustele saab anda ainulaadse väljanägemise kimmiotsi erikujuliseks lõigates, levinud on teravaotsalised, ümarad või ühele küljele viltu lõigatud otsad. Siin võib julgelt lasta oma fantaasial lennata, otsi inspiratsiooni meie galeriist.

Kimmkatus kaitseb väga hästi alumisi konstruktsioone vee, mehhaanilise kulumise jmt kahjustuste eest ning põhimõtteliselt ei ole vajadust kasutada konstruktsioonis alukatet, kui katusealune on loomulikult tuulduv (ei ole välja ehitatud).  

Ajalooliselt on Tallinnas Nõmmel üsna palju sindli- ja kimmikatustega maju, mille on projekteerinud Edgar Velbri, nimetatud hooneid kutsutaksegi Vilbri majadeks. Lugupeetud arhitekt elas ka ise sarnases majas (Vabaduse pst 127), mis on tänapäevani säilinud. Ja viimane katusekate oin seal Puitkatused OÜ meistrite paigaldatud.

Kimmkatuse hooldus ja puhastamine on oluline, et tagada katuse pikem eluiga ja säilitada selle kaunis, ühtlane välimus. Sõltuvalt päikese suunast võib katus ühelt poolt maja UV-kiirguse tõttu rohkem kuluda.

Aastas korra või kaks peaks hoolas inimene katuse üle vaatama, sealt lahtise sodi (puulehed, okkad jmt) alla pühkima ja vastavalt vajadusele katusekatet immutama-kaitsma. 

Puidust katusekatete enamlevinud kaitse on tõrvapõhine immutusvahend, mis on hästi töödeldav ja kättesaadav. Puutõrv on eriti levinud muinsuskaitse all olevatel objektidel, kus on oluline ajalooline autentsus ja pikk vastupidavus. Selleks, et kimmkatus säilitaks esteetliku välimuse ka aastakümne möödudes, tasub peale regulaarselt hooldust seda tõrvaõliga 4-5 aasta tagant uuesti immutada.

Loe rohkem katuste hoolduse ja puhastuse kohta.

Kimmikatuse hinna kujunemisel mängivad rolli erinevad faktorid. Nagu teisedki looduslikest materjalidest katused, ei ole korralik kimmikatus kõige odavam lahendus. Hinnatase on võrreldav kivikatuse või valtsplekist katusekattega. Koos vana katusekatte mahavõtmise, transpordi jm kuludega on keskmine hind alates 60-70 eur/m², mis teeb 100 m2 katsue kohta 6000-7000 eur. Lisaks sõltub hind katuse keerukusest, konstruktsioonist ja valitud materjalidest. Puitkimmi täpse hinna määravad ka kasutatud kimmide mõõtmed ja puidutüüp. Rohkem infot hindade kohta saad hinnakirjast. Võtke ühendust meie klienditeenindusega ja me aitame teil leida just teie hoonele sobiva lahenduse!

Mida kliendid räägivad

Küsi pakkumist

Võta ühendust ning aitame sobiva lahenduse leidmisel!

    E-post: info@puitkatused.ee | © 2024 · Puitkatused OÜ · CODENOT